baner candyweb

Jak skutecznie wydziedziczyć?

spadek

Bywają sytuacje, w których spadkodawca chciałby pozbawić swoją rodzinę do prawa dziedziczenia po sobie i majątek chciałby przekazać na przykład sąsiadce lub potrzebującym. Co więc należy zrobić, aby wydziedziczenie było skuteczne i czym ono tak właściwie jest? Spójrz niżej.

Co to znaczy „wydziedziczyć”?

Słowo wydziedziczenie oznacza pozbawienie członków najbliższej rodziny prawa do dziedziczenia. Prościej mówiąc, osoba, która ma prawo do zachowku (instytucja prawa spadkowego) nie może otrzymać spadku po zmarłym, ponieważ wcześniej spadkodawca pozbawił tą osobę otrzymania po nim majątku.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skutecznie wydziedziczyć kogoś z rodziny?

Aby wydziedziczenie było skuteczne, to przede wszystkim należy tutaj spełnić kilka ustawowych warunków. Według art. 1008 Kodeksu Cywilnego, spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych (czyli dzieci, wnuków czy prawnuków), małżonka i rodziców prawa do zachowku. Jednak, aby to zrobić musi on:

  • dokonać wydziedziczenia w ważnym testamencie;
  • uzasadnić to wydziedziczenie, które może być sformułowane na przykład w jeden z poniższych sposobów, które zostały uwzględnione w art. 1008 k.c., czyli:
    1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – a więc dzieje się tak, jeśli ta osoba na przykład handluje narkotykami, znęca się nad swoimi bliskimi czy też odrzuca propozycje podjęcia pracy. Jednak należy tutaj wspomnieć, że nie każda z tych czynności może prowadzić do wydziedziczenia. Zalicza się do niego wszystkie te, które uznaje się za uporczywe.
    2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci – w tym przypadku będzie to na przykład pobicie lub zabójstwo. Należy pamiętać, że rodzaj tych przestępstw musi mieć charakter umyślny.
    3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych – w tym przypadku może być to na przykład brak utrzymywania kontaktu z rodziną.

WAŻNE!

Przyczyna wydziedziczenia musi zostać wskazana w treści testamentu. A to dlatego, że brak podania uzasadnienia lub wskazanie innej przyczyny niż tej, która jest opisana w art. 1008 k.c. będzie skutkować nieważnością wydziedziczenia. Dopuszcza się tutaj również napisanie przyczyny wydziedziczenia własnymi słowami. Jednak napisane treści muszą mieć zrozumiały kontekst i odnosić się do któregoś z punktów Kodeksu cywilnego.

Podsumowanie informacji na temat wydziedziczenia

Z pozoru mogłoby się wydawać, że wydziedziczenie to bardzo prosta sprawa i wystarczy tylko napisać w testamencie, że swój cały majątek przekazuje się na przykład już wspomnianej wcześniej we wpisie sąsiadce. Niestety tak nie jest i jak wynika z powyższych informacji, to aby wydziedziczenie było skuteczne należy spełnić tych kilka ustawowych warunków. Co więcej, skutecznie wydziedziczoną osobę traktuje się tak jakby nie dożyła odczytania testamentu. Należy jednak dodać, że osoba wydziedziczona może podważać skuteczność takiego wydziedziczenia oraz ważność testamentu przed sądem.