baner candyweb

Ryczałt ewidencjonowany – czyli wygodna i prosta forma opodatkowania.

ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany – kto może z niego korzystać?

Uproszczone formy opodatkowania dochodowego sprawiają, że nie łapiemy się za głowę, gdy zbliża się termin rozliczenia. W przypadku metody jaką jest ryczałt ewidencjonowany jest podobnie. Aby korzystać z tej metody opodatkowania należy oczywiście prowadzić ewidencje przychodów związanych z nasza działalnością gospodarczą.

Ryczałt ewidencjonowany – kto może z niego korzystać?

Ta forma opodatkowania jest dostępna dla pewnej grupy właścicieli działalności. Pierwszymi uprzywilejowanymi do stosowania ryczałtu ewidencjonowanego jest osoba fizyczna prowadząca firmę samodzielnie lub w formie spółek jawnych lub cywilnych. Dodatkowo ważnym warunkiem do tego aby móc korzystać z ryczałtu jest uzyskanie roku podatkowego z poprzedniego roku, co na pewno nie jest problemem dla każdego ogarniętego właściciela firmy.

Warunkiem, bez którego również prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego jest niemożliwe jest fakt, że nasze przychody przekraczają 250 000 euro. Oznacza to, że jeśli nasza samodzielna firma zarobi więcej w rok niż kwota 250 000 euro, będziemy zmuszeni skorzystać z innej metody.

Ryczałt ewidencjonowany – kto nie może z niego korzystać?

Nie możliwe jest prowadzenie ryczałtu ewidencjonowanego osobom, które prowadzą takie działalności jak apteki udzielają pożyczek pod zastaw – czyli na przykład lombardy, czy działają w zakresie sprzedaży wartości dewizowych. Osoby, które między innymi były zatrudnione na umowę o pracę lub jeszcze są, a chcą prowadzić firmę – również nie mogą korzystać z ryczałtu. Ryczałtowcami nie mogą być także osoby prowadzący firmę z częściami do samochodów i handlarze

To jest ważne !

Pamiętajmy, że gdy przechodzimy na ryczałt ewidencjonowany w trakcie prowadzenia działalności, należy to bezzwłocznie zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego i złożyć pierwszy przychód, który został osiągnięty do 20 dnia miesiąca. Jeżeli przychód został osiągnięty w grudniu konkretnego roku podatkowego. Jeśli zaś działalność prowadzi spółka, wszyscy wspólnicy muszą złożyć oświadczenie. W dodatku każdy w swoim urzędzie skarbowym, według miejsca zamieszkania.