baner candyweb

Genialna trawa ozdobna do ogrodu – czyli rozplenica japońska i jak o nią dbać?

rozplenica japońska

Rozplenice to trawy, które od kilku lat bezsprzecznie plasują się na pierwszej pozycji najczęściej kupowanych roślin do ogrodu. Można je również umieszczać w donicach, na tarasie i balkonie. Dzięki swojemu szybkiemu wzrostowi i efektywnej prezencji zyskują coraz większą popularność. W zależności od odmiany rozplenice można łączyć w urzekające kompozycje, a jedną z najpopularniejszych, jest rozplenica japońska. Jakie ma wymagania? Jak o nią dbać? Sprawdźmy to!

Rozplenica – naturalne występowanie

Rozplenica japońska swoje środowisko naturalne ma w Australii i wschodniej Azji. Jest to wieloletnia bylina, pochodząca z rodziny wiechlinowatych. Można spotkać ją również pod nazwą „piórkówka” bądź „fontannowa trawa ozdobna” – ze względu na wygląd. Jej charakterystycznymi cechami są puszyste kwiatostany, które wyglądem do złudzenia przypominają szczoteczki do wycierania butelek bądź kurzy. Kwiatostany pojawiają się z końcówką lata i w takim stanie pozostają przez całą jesień.

Rozplenica to szybko rosnąca bylina z rodzaju Pennisetum. Pennisetum oznacza po łacińsku „pióro” i odnosi się do samych kwiatów rozplenicy. Rodzaj ten obejmuje ponad osiemdziesiąt różnych gatunków, w których skład wchodzą zarówno odmiany jednoroczne, jak i wieloletnie. Roślina potrafi osiągnąć nie bagatela, bo aż 80 cm wysokości – tworząc gęste i zwarte kłosy. Ma długie liście, spod których wyrastają kłosy w kolorze czerwono-brązowym. Niemniej jednak to od odmiany zależy, jak finalnie będzie wyglądać roślina. Rośnie ona na słonecznych równinach Azji, jednak coraz bardziej zyskuje popularność w Europie, ze względu na swoje wysokie walory dekoracyjne.

Jakie wymagania ma rozplenica japońska?

Przede wszystkim jest to jedna z najbardziej odpornych na mróz traw ozdobnych, choć w najgorszym wypadku może wymagać dodatkowego okrycia zimą. Szczególnie w początkowym okresie swojej wegetacji. Jest też dość wymagająca, jeżeli chodzi o tego typu rośliny.

Najlepiej jest umieszczać ją na stanowiskach słonecznych i ciepłych. W okresie wegetacji wymaga również systematycznego nawożenia i podlewania. W przypadku nawożenia należy być ostrożnym, aby za bardzo nie przedobrzyć. Nadmiar kompostu, nawozu, bądź innego „ulepszacza”, może sprawić, że rozplenica japońska będzie miała o wiele więcej liści niż kłosów.

O rozplenice należy dbać w zależności od odmiany i gatunku. Choć wszystkie mają nieco zbliżone do siebie wymagania, warto przed zakupem zapoznać się z nimi.

Gdzie można posadzić rozplenice?

Roślina bardzo dobrze prezentuje się pojedynczo, jak i jako dodatek do rabat kwiatowych. Ze względu na różnorodność odmian, można ją również umieszczać w donicach i pojemnikach. Idealnie prezentuje się ona, jako tło dla mniejszych bylin, a także, jako obrzeża ścieżek, zbiorników wodnych oraz wrzosowiskach.

Planując zakup rozplenicy, warto zapoznać się z jej najpopularniejszymi odmianami. W Polsce najchętniej uprawianymi, są:

  • rozplenica „Little Bunny”;
  • rozplenica „Fireworks”’
  • rozplenica „Hameln”;
  • oraz rozplenica „Compressum”.