baner candyweb

Co oznaczają paski u zebr? Czy koń to, to samo co zebra?

Zebra należy do ssaków koniowatych, które można podzielić na kilka gatunków, a mianowicie na zebry stepowe, pręgowane oraz górskie. Zebrą możemy również nazywać przejścia dla pieszych malowane na ulicach. Najbardziej charakterystyczną cechą zebr, jest ich umaszczenie, czyli białe pasy na czarnej sierści (a może na odwrót, któż to wie). Wśród naukowców przez lata toczyło się wiele dyskusji na temat tego, skąd zebra ma paski, dlaczego koń ich nie ma i skąd się one biorą. Jak możemy to zjawisko racjonalnie wyjaśnić?

Pasy na postrach owadów

Przez lata zagadka pasów na sierści zebr pozostawała niewyjaśniona, jednak czasy się zmieniły i po wielu badaniach i eksperymentach naukowych uczeni stwierdzili, że białe pasy na sierści zebr, są odpowiedzialne za odstraszanie insektów i owadów. Aby odpędzić krwiożercze owady na sawannach i w innych miejscach, w których naturalnie występują koniowate, natura ukształtowała zebry tak, aby ich umaszczenie nie odbijało światła słonecznego. Inne gatunki koniowatych z jednolitą sierścią, zwłaszcza czarną lub brązową, są bardziej podatne na ukąszenia, a ich sierść wydaje się znacznie bardziej atrakcyjna, niż ta, którą mają zebry.

W eksperymencie naukowym odnośnie do tego, jak działa umaszczenie koniowatych i tego, dlaczego tak w ogóle przyciąga ono insekty, użyto trzech plansz, które wysmarowano klejem. Najwięcej much leciało do planszy czarnej, zaś najmniej do planszy pasiastej. Wynik był zatem prosty, paski na zebrach chronią zwierzęta przed żarłocznymi i niebezpiecznymi insektami tropikalnymi.

Czy zebra to koń?

Skoro już wyjaśniliśmy zagadkę czarno-białej sierści zebry, to możemy sobie powiedzieć teraz co nieco, na temat tego, czy zebra to koń. Cóż, na początku mówiliśmy o tym, że zebra należy do ssaków koniowatych, dlatego można twierdzić, że jest to koń. Niemniej jednak nie wykorzystuje się tych zwierząt do tych samych celów, co zwykłe konie.

Zebry możemy najczęściej spotkać w zoo, np. w zoo w Warszawie, czy też w innym większym mieście lub w naturalnym środowisku, w którym występują. Konie zaś są bardziej popularne i możemy je spotkać na wsiach, w stadninach, w szkółkach jeździeckich, czy też na prywatnych posesjach. Nauka jazdy konnej należy bowiem do tych zajęć, które człowiek wykonuje od zarania dziejów. Na koniach toczyły się walki, na koniach podróżowano, na koniach również odgrywano różne pojedynki sportowe, czy też rycerskie w średniowieczu.

Zebry słyną zaś ze swojego nietypowego umaszczenia i robią za swego rodzaju atrakcję, głównie dla najmłodszych, czyli ciekawych świata dzieci.

Skąd pochodzi zebra i czym się żywi?

Zebra pochodzi z Afryki, jednak – tak jak już wcześniej wspominaliśmy – można ją również spotkać w Zoo, czy też w ogrodach zoologicznych. Jest to zwierzę roślinożerne, którego 90% diety składa się z trawy. Zebra spożywa różne rodzaje traw, jednak najbardziej upodobała sobie krótką i zieloną trawę.

Koniowate w czarno-białe pasy żyją w stadach. Co ciekawe bardzo dobrze dogadują się również ze strusiami. Połączenie dwój zmysłów, idealnego wzroku strusia oraz genialnego słuchu zebry, chroni zwierzęta przed potencjalnym zagrożeniem i drapieżnikami. Naturalnymi wrogami zebr, są przede wszystkim lwy i hieny, przed którymi zebry zwinnie uciekają, bo przecież najlepszą obroną w przypadku roślinożerców, jest ucieczka.

Zebry to dość spokojne zwierzęta, jednak należy na nie uważać, bo mogą być nerwowe i płochliwe. Każde zwierzę ma swój instynkt i należy na nie uważać, wiadomo przecież, że zawsze może zaatakować w geście samoobrony – warto mieć tę wiedzę gdzieś z tyłu głowy.

Zebry żyjące w ogrodach zoologicznych, czy w zoo, mogą dożyć więcej, niż 30-35 lat, natomiast w warunkach naturalnych czas ten się skraca do 20-25 lat.