baner candyweb

Dlaczego kolor księżyca się zmienia?

Gdy patrzymy wieczorem w niebo i widzimy Jego oblicze, to zastanawiamy się, dlaczego je wciąż zmienia. Raz jest jasny niczym rozpromieniona świeca, innym razem znika z naszego pola widzenia, aby ponownie powrócić w krwistej czerwieni. Czerwony Księżyc lub też Krwawy Księżyc to nic innego, jak zjawisko astronomiczne, które budzi w wielu osobach mnóstwo emocji, niekoniecznie jednak tych pozytywnych. W staro egipskich wierzeniach czczono w ten sposób bóstwa lunarne, czyli personifikacje księżyca w postaci bóstw. Czym jest to nietypowe zjawisko i czy mamy się czego bać?

Księżyc i jego fazy

Nie tak, jak człowiek na haju, tylko jak pewne zmienne, Księżyc współpracuje w pewnym sensie ze słońcem, dając nam dzień i noc, jaką znamy. Fazami określamy te części księżyca, które oświetla słońce. Wtedy możemy mówić o takich fazach księżyca jak nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz kwadra ostatnia.

  • Księżyc w nowiu – kiedy Ziemia znajduje się pomiędzy słońcem a księżycem, wtedy mówimy o nowiu.

Typowym, lecz niezwykle zaskakującym zjawiskiem, jest również zaćmienie księżyca, kiedy to Ziemia rzuca na niego swój cień. No, ale dlaczego Księżyc robi się czerwony? Niestety jest to bardzo rzadkie zjawisko, za którego sprawą stoi ziemska atmosfera. To właśnie dzięki załamaniu światła słonecznego w ziemskiej atmosferze do księżyca docierają jedynie czerwone promienie słoneczne, które powodują właśnie to, jakże niezwykłe zjawisko, jakim jest Czerwony Księżyc.

Jak obserwować Księżyc?

Obserwując niebo i przede wszystkim naszego sympatycznego, lecz zmiennego kolegę, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt astronomiczny, jaki jest teleskop. Na początek, jak wiadomo, większość z obserwatorów ogląda cuda kosmosu przez bezchmurne niebo na swoich kocach. Z czasem jednak – jeżeli pasja nie wywietrzeje, jak tanie perfumy – obserwacja gołym okiem może nie wystarczyć, szczególnie że nie wszystkie zjawiska da się oglądać gołym okiem. Do zajrzenia w dalsze partie kosmicznej przestrzeni przyda się dobry teleskop. Taki jednak swoje kosztuje, ale dla chcącego, nic trudnego.

Innym rozwiązaniem dla zaspokojenia cudownej pasji, jaką jest obserwacja nieba, jest planetarium. Można się do niego dostać w bardzo prosty sposób, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższe obserwatorium astronomiczne.

Mapa niebios

Dla bardziej zaawansowanych obserwatorów na „astrofazie” przydatna może okazać się również mapa nieba. Jest to nic innego, jak mapa gwiaździstego nieba na płaszczyźnie, czyli na papierze – tak, jak te typowe mapy dróg i autostrad, z których korzystaliśmy, kiedy było to modne. Teraz mamy GPS i najróżniejsze technologie, niemniej jednak warto taką mapę nieba mieć, gdyby przyszło co, do czego.

Jak widać, obserwacja nieba oraz poszczególnych faz księżyca, może być naprawdę fascynująca. Jeżeli kiedy przyjdzie nam jeszcze raz obejrzeć Czerwony Księżyc – ostatnim razem widziano go w 1982 roku – i jego olśniewający kształt, to zapewne będzie to zwiastować rozpoczęcie się pewnej nowej epoki. Dla wielu zafascynowanych amatorów astronomicznych obserwacji Księżyc na pewno zrobi duże wrażenie.